TEPLOTNÍ ROZSAHY VAPORIZACE BYLIN
Aloe Vera 177°C - 204°C posiluje organismus, zlepšuje buněčnou regeneraci, působí proti plísním, snižuje účinky radioaktivního záření, pomáhá při střevních a zažívacích potížích, ovlivňuje správnou funkci jater a je mírně projímavá, Nevhodné v těhotenství a při kojení!
Angelika lékařská 93°C - 149°C podporuje trávení, zmírňuje revmatické bolesti, působí antisepticky, navozuje pocení, je močopudná, má protikřečové účinky, zlepšuje odkašlávání a je protizánětlivá. Nevhodná v těhotenství a při kojení! Nepoužívat při opalování!
Badyán (čínská anýz)149°C - 177°C působí blahodárně na zažívání, působí proti nadýmání, zmírňuje bolesti při menstruaci, pomáhá při dýchacích problémech, při bronchitidě a působí na průdušky. Nevhodná v těhotenství a při kojení!
Bazalka do 130°C podporuje imunitní systém, zklidňuje, působí proti úzkosti, proti bolesti hlavy, je vhodná při astmatu a ovlivňuje tvorbu hlenu.
Bedrník do 190°C se používá do směsí na průdušky.
Benzoe do 210°C působí proti astmatu a bronchitidě a usnadňuje vykašlávání.
Bergamot 55°C - 57°C podporuje trávení, je antiseptický a zlepšuje hojení ran. Nepoužívat při opalování, je fotosenzibilní!
Borovice do 120°C pomáhá při nachlazení a rýmě, dezinfikuje vzduch a je antiseptická.
Břečťan do 190°C je vhodný do sedativních směsí.
Cedrové dřevo do 120°C je antiseptické a vhodné používat při rýmě.
Citron do 190°C má antiseptické účinky a příznivě působí na pleť.
Citronela (Voňatka) do 180°C posiluje imunitu, působí proti únavě a depresím, pomáhá při zánětech kloubů, šlach a vazů a je protizánětlivá.
Černý čaj do 190°C působí povzbudivě.
Černý pepř do 180°C pomáhá při trávení a při nachlazení.
Česnek 175°C - 200°C má silně dezinfekční účinky, působí proti bakteriím, virům a plísním, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, snižuje riziko srdečního infarktu a usnadňuje trávení.
Cypřiš 177°C - 204°C vyrovnává nervové napětí. Nevhodné používat při vysokém tlaku a epilepsii!
Dřišťál obecný 177°C - 204°C posiluje imunitu, působí silně antibakteriálně, obnovuje jaterní funkce, zvyšuje pohyb žluče v játrech, snižuje podráždění v organismu a údajně má i účinky proti karcinogenní.
Estragon do 180°C podporuje chuť k jídlu, pomáhá při revmatismu, povzbuzuje a osvěžuje. Nevhodné v těhotenství!
Eukalyptus do 130°C působí antibakteriálně, pomáhá při dýchacích problémech, usnadňuje vykašlávání, má desinfekční účinky, pomáhá při hojení ran a má i povzbuzující účinky.
Fenykl 149°C - 177°C je účinný při problémech s dýcháním, zlepšuje trávení, má hojivé účinky především na opary a afty. Nevhodný v těhotenství a při dlouhodobém či častém užívání!
Gingo biloba do 130°C rozšiřuje cévy, podporuje oběhový systém a je povzbuzující.
Gotu kola 93°C - 149°C je nervové tonikum, posiluje cévní stěny a zlepšuje průtok krve, brání vzniku a rozvoji křečových žil a sraženin a má povzbuzující účinky. Nevhodný při opalování, je fotosenzibilní!
Grepfruit do 190°C je antidepresivní, osvěžuje, posiluje a dezinfikuje.
Guarana do 130°C je silně povzbuzující.
Heřmánek do 130°C má protizánětlivé účinky, je vhodný při zánětu průdušek, má hojivé účinky, působí proti bakteriím, proti nadýmání a plynatosti.
Hřebíček (Hřebíčkovec vonný) 93°C - 149°C pomáhá při celkové slabosti a svalovém vypětí, lokálně tlumí bolest, především v dutině ústní (bolest zubů), je antibakteriální, působí proti nadýmání a plynatosti. Nevhodný v těhotenství a při epilepsii!
Chmel 130°C - 154°C je sedativní a navozuje spánek.
Chvojník čínský 121°C - 177°C je dobrý na vykašlávání, pomáhá při alergiích a zánětech.
Jalovec do 120°C čistí krev. Nevhodný v těhotenství a při ledvinových potížích!
Jalovec himalájský do 120°C zlepšuje krevní oběh, působí proti infekci močových cest, odvádí kyselinu močovou z těla, léčí dnu a podporuje pocení.
Jasmín 100°C - 125°C navozuje euforii a optimismus, povzbuzuje srdeční činnost a působí jako afrodisiakum.
Jedle do 120°C je vhodná při nedostatečném prokrvování končetin.
Jitrocel kopinatý do 190°C má hojivé účinky, je vhodný při problémech s průduškami.
Kadidlo 60°C - 70°C uklidňuje a uvolňuje, upravuje dýchání, pomáhá při revmatismu a artróze.
Káva 121°C - 200°C dodává energii a zlepšuje koncentraci, působí proti migréně a zánětům, především v hrtanu a ústní dutině. Nepoužívat při potížích se srdcem a vysokém krevním tlaku!
Kavakava (Pepřovník opojný) do 190°C zlepšuje mentální funkce.
Kebračo (kůra) do 190°C stimuluje tvorbu slin.
Kmín 149°C - 177°C má protikřečové účinky, působí proti plísním, je vhodný při nachlazení, zánětu průdušek, kašli, zánětech hltanu a sliznice úst, při poruchách trávení, při nechutenství a jaterních nebo žlučníkových potížích, používat lze proti plynatosti, pocitu plnosti nebo žaludeční neuróze.
Kočičí dráp (kůra) 121°C - 204°C má protinádorové, protizánětlivé, antibakteriální, antirevmatické i protiplísňové účinky, upravuje krevní tlak, omezuje vznik trombózy, působí proti krevním sraženinám, upravuje hladinu cholesterolu, podporuje hormonální i imunitní systém. Nevhodný v těhotenství, po transplantacích a implantátech! Po třech týdnech užívání se doporučuje týdenní pauza!
Konopí 123°C - 190°C působí proti bolestem nervového původu, dně a revmatismu, je sedativní, zmírňuje příznaky Parkinsonovy choroby, pomáhá předcházet epileptickým záchvatům, zpomaluje postup roztroušené sklerózy, má močopudné účinky, tlumí bolest a pomáhá při lupénce.
Kopr 149°C - 177°C má sedativní účinky, posiluje srdce, působí proti nadýmání a při žlučníkovém onemocnění.
Koriandr 149°C - 177°C je posilující, zmírňuje úzkost a stres, zlepšuje náladu, pomáhá při zažívání a při revmatizmu.
Kostival lékařský 121°C - 200°C má hojivé účinky, urychluje hojení ran, regeneruje buňky, podporuje regeneraci kostí a chrupavek, odstraňuje svalovou únavu, pomáhá při pohmožděninách, vykloubeních a zlomeninách, vhodné je jej používat po úrazech.
Kozlík lékařský do 235°C je silně sedativní.
Kukuřice setá do 93°C působí proti otokům, proti podráždění močové trubice a močového měchýře a zabraňuje vzniku ledvinových kamenů.
Lékořice do 190°C je vhodná při potížích s průduškami.
Levandule do 190°C je zklidňující, protistresová, snižuje krevní tlak, uklidňuje žlučník a má hojivé účinky.
Limeta (květ) do 190°C je vhodná při potížích s průduškami.
Lopuch větší 93°C - 204°C je hodný při nechutenství, je antibakteriální, snižuje hodnotu krevního cukru, je močopudný, vhodný při lupénce, kožních zánětech a dně.
Majoránka do 140°C je vhodná na astma a nachlazení, snižuje tlak, pomáhá při vstřebávání zhmožděnin, stimuluje peristaltiku střev a působí při kolikách. Nevhodná v těhotenství!
Mandarinka do 190°C uvolňuje napětí, uklidňuje nervový a trávící systém.
Máta do 130°C zklidňuje, působí proti migréně a bolestem hlavy a zubů, osvěžuje mysl, je vhodná na onemocnění ORL, povzbuzuje žaludeční činnost, působí při nedostatečné funkci žlučníku a je povzbuzující.
Mateřídouška do 140°C uklidňuje, působí proti nespavosti, bolestem hlavy, posiluje nervy, žaludek a je dezinfekční.
Maté do 190°C je silně povzbuzující.
Meduňka 130°C - 142°C zklidňuje, působí proti nespavosti a proti křečím v zažívacím traktu.
Měrnice černá 149°C - 177°C je vhodná na zklidnění, při nevolnostech a pocitech na zvracení, pomáhá také zmírňovat bolesti při menstruaci.
Mučenka do 190°C posiluje, harmonizuje a zlepšuje náladu.
Muškátový oříšek do 190°C snižuje krevní tlak, reguluje krevní oběh, posiluje a harmonizuje organismus.
Myrha do 140°C pomáhá při bronchitidě, působí na zažívání a je antiseptická.
Myrta do 140°C usnadňuje vykašlávání, podporuje trávení a pomáhá při hojení ran. Nevhodná v těhotenství!
Palmarosa do 190°C působí proti nervovému vyčerpání, podporuje trávení, má antibakteriální účinky a regeneruje unavenou pleť.
Petrklíč do 130°C je vhodný do směsí na průdušky.
Petržel do 235°C je močopudná a antibakteriální.
Plicník lékařský do 130°C je vhodný na průdušky.
Podběl (kořen) do 130°C je vhodný na astma a průdušky.
Pomeranč do 130°C pomáhá při nechutenství, povzbuzuje a zlepšuje náladu.
Proskurník lékařský do 190°C je vhodný na průdušky.
Pupalka 149°C - 204°C je sedativní, zklidňuje, je vhodná na astma, kašel, působí na vysoký tlak a užívá se na atopický ekzém.
Rauwolfie (kořen) do 130°C je vhodný na vysoký tlak.
Rododendron do 190°C zklidňuje při bolestech hlavy, zad a při migrénách, podporuje trávení, povzbuzuje chuť k jídlu a je vhodný při problémech s játry a poruchách krve.
Rozmarýn do 190°C je silně stimulující při únavě a afrodisiakální. Nevhodný v těhotenství, při vysokém tlaku a epilepsii!
Růže do 130°C stimuluje funkce žaludku a podporuje krevní oběh.
Růžové dřevo do 130°C uklidňuje, působí proti stresu a únavě a je afrodisiakální.
Řapík lékařský 93°C - 149°C je vhodný užívat při chronických zánětech horních cest dýchacích, bolestech v krku, je močopudný, vhodný při poruchách udržení moči a zánětech močového měchýře, při zánětech sliznic, při průjmech, zlepšuje stav při chronickém zánětu žaludku a dvanácterníku. Při inhalaci může zvýšit krevní srážlivost, nedoporučuje se používat dlouhodobě a vysokých dávkách!
Řebříček do 130°C zklidňuje játra a žlučové cesty, posiluje močový měchýř a ledviny, je vhodný při zánětech a povzbuzuje a posiluje.
Řimbaba obecná 121°C - 177°C obecná zklidňuje, užívá se při migrénách a pomáhá při artritidě. Nevhodná v těhotenství!
Šalvěj do 190°C působí sedativně na nervový systém.
Šalvěj muškátová do 190°C je antidepresivum, působí proti nespavosti a na onemocnění dýchacích cest, bolesti v krku a snižuje krevní tlak.
Skořicovník do 190°C působí při celkovém psychickém vyčerpání, při bolestech hlavy a nespavosti, má analgetické účinky, uvolňuje napětí, čistí dýchací cesty, působí na krevní oběh, zlepšuje chuť k jídlu, má dobré účinky na kožní onemocnění, zmírňuje artritidu, záněty kloubů a bolesti svalů.
Smetánka lékařská (kořen, listy) 121°C - 149°C působí blahodárně při zánětu střev a žaludeční sliznice, má čistící účinky na játra, podporuje trávení, pomáhá při zvětšení sleziny, působí žlučopudně, močopudně, léčí močové kameny, působí na lymfatický systém, je vhodná při degeneraci kostí a chrupavek, snižuje hladinu krevního cukru, pomáhá vyvolat menses, doporučuje se při zánětu močových cest, žloutence, střevním zánětu, zánětu žaludeční sliznice a pomáhá při zácpě. Nepoužívat při žlučových kamenech!
Smrk do 120°C je antiseptikum pro dýchací i močové cesty a dobře působí při revmatických potížích.
Tabák 140°C - 200°C má povzbuzující účinky především na nervový systém.
Tea-trea do 130°C je silně antiseptický a vhodný při zánětech kůže.
Třapatka nachová (kořen) do 130°C silně stimuluje imunitní systém.
Třezalka tečkovaná do 190°C je sedativní a antidepresivní. Nepoužívat při opalování, je fotosenzibilní!
Tužebník jilmový do 190°C je antidepresivum, zmírňuje únavu, působí při nachlazení, je dobré antiseptikum na dýchací cesty.
Tymián do 235°C zmírňuje dávivý kašel, používá se při zánětech dutin, rýmě a nachlazení.
Vanilka do 190°C harmonizuje psychiku a je zklidňující.
Vodilka kanadská 177°C - 204°C je vhodná při léčbě lupénky, při zánětech uší, nosu a krku. Při dlouhodobém užívání se snižuje schopnost organismu absorbovat vitamin B!
Ylang-ylang do 190°C působí antidepresivně, zmírňuje nervové napětí a povzbuzuje.
Yzop do 190°C zmírňuje projevy při nachlazení.
Zázvor 177°C - 204°C uvolňuje napětí, zklidňuje, brání tvorbě jizev a povzbuzuje.
Zlatobýl obecný 93°C - 149°C je vhodný při laryngitidě, pomáhá rozpouštět ledvinové kameny, je močopudný, protizánětlivý a protirevmatický.
Ženšen sibiřský do 190°C zvyšuje imunitu, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, povzbuzuje a posiluje. Nevhodný při srdečních chorobách!
Žlutodřev (Jasan himalájský trnitý) do 190°C posiluje imunitní systém, léčí horní cesty dýchací, povzbuzuje trávení, je proti nadýmání, dobré jaterní tonikum, působí na žaludeční nevolnost.